• Elvis

    ★★

  • Umma

    ★★★½

  • West Side Story

    ★★★★½

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★★½

  • The Last Duel

    ★★★

  • Marcel the Shell with Shoes On

    ★★★★★

  • The Novice

    ★★★★½

  • Plan B

    ★★★½

  • Spiral: From the Book of Saw

    ★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

  • The Craft: Legacy

    ★★★

  • I Care a Lot

    ★★★

  • The Half of It

    ★★★★★

  • Trolls World Tour

    ★★★

  • The Truffle Hunters

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Hustlers

    ★★★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★

  • Us

    ★★★★★

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

  • The Favourite

    ★★★★

  • Ocean's Eight

    ★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★★

  • Avengers: Infinity War

  • Wild Nights with Emily

    ★★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★★

  • Annihilation

    ★★★★★

  • Black Panther

    ★★★★★

  • Skate Kitchen

    ★★★★★

  • Hereditary

    ★★★

  • We the Animals

    ★★★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★★★

  • Blindspotting

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • Lady Bird

  • The Shape of Water

    ★★

  • Logan Lucky

    ★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★★

  • Wonder Woman

    ★★

  • Bombshell: The Hedy Lamarr Story

    ★★★★

  • Baby Driver

  • The Party

    ★★★★

  • Get Out

    ★★★★★

  • 20th Century Women

  • Moonlight

    ★★★★★

  • La La Land

  • The Handmaiden

    ★★★★

  • Deadpool

    ★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

  • Room

    ★★★★★

  • The Lobster

    ★★★★★

  • Inside Out

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • The Witch

    ★★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★★

  • Interstellar

  • Gone Girl

    ★★★

  • Guardians of the Galaxy

  • It Follows

    ★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Her

    ★★

  • Wreck-It Ralph

    ★★★★

  • Stories We Tell

    ★★★★½