• The Hunt

    The Hunt

    ★★

    There is some fun to be had. But for the most part, it just felt like they where trying to be another "Ready or Not" (2019). Whether that is the case or not, I feel the comparison is apt.

    To me this is a little unfocused and the pacing felt somewhat off. The political commentary is also a little... puzzling. And because of that I think it fails at at being a satire.

    I liked what it was trying to do. And it had one really neat fight scene, so there is that.

  • Boiling Point

    Boiling Point

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    "Remember, table 13 has a nut allergy"

    Anyone who has ever seen a film before: Oh god no

  • A Quiet Place Part II

    A Quiet Place Part II

    ★★★½

    In my opinion a slight improvement on the first film. Better cinematography, and adding Cillian Murphy and Djimon Hounsou never hurts. It really is a thrilling movie, although I dislike kids being dumb for the sake of drama and tension. It really was not all that bothersome here though. I like how it is efficient in its storytelling, although I would not mind like 10-15 more minutes of runtime to spend on developing the characters and the universe some more.…

  • The Midnight Sky

    The Midnight Sky

    ★½

    Has no sense of urgency, or any personality really. The best word I can use to describe it is "flat". A really disappointing score from the otherwise excellent Alexandre Desplat as well. I literally just watched it and I swear I am allready struggling to remember it.

  • The Mitchells vs. The Machines

    The Mitchells vs. The Machines

    ★★★½

    "Behold! The twilight of man."

    - Homicidal Furby

  • Vice

    Vice

    ★★★½

    It´s a real mess of a movie. At times it comes close to accomplishing something truly great, but it seems confused at what it wants to be. It certainly has satirical aspects, but it doesn´t really feel like a true satire in the end. The non-linear storytelling is reeally effective at times, but at the same time it also manages to jump to much around as well without any motivated reason. It has the "Big Short" editing as well, which…

  • Songs My Brothers Taught Me

    Songs My Brothers Taught Me

    ★★★½

    Being Zhao's debut feature, her documentary/fiction-hybrid style of moviemaking is noticeably less refined than her later films. And while this makes for a less focused narrative, it also makes for a more raw experience as well. It is a moving film, although it didn't move me to the extent that her later features did. This film is also where her influence by Terence Malick is the most apparent as well, both in the narrative as well as the cinematography, which…

  • Yi Yi

    Yi Yi

    ★★★★★

    Ayyyy, my 1000th diary entry on letterboxd.

  • The Kid

    The Kid

    ★★★★½

    Certified Hood Classic.

  • Being the Ricardos

    Being the Ricardos

    ★★½

    It becomes more and more apparent for every movie Sorkin directs, that he needs a creative counterpart. Like Fincher with The Social Network, someone to challenge him on some of his worst tendencies.

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

    Pleasantly surprised. Some of the most fun and well-directed action sequences in the MCU. Great cinematography and phenomenal visual effects.

    I found a lot of the character development really lacking however. Instead of building the emotional core of the film, it came off as more obligatory and rushed. Especially Awkwafina`s character and Shang-Chi`s sister could have been fleshed out more.

    I also felt like the movie should feel a lot more epic than it did. Granted, I did not watch…

  • Ikiru

    Ikiru

    ★★★★½

    My 1 500th film on letterboxd!