Highest rated films

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★½

  • The Batman

    ★★★★

  • X

    ★★★½

  • Jackass Forever

    ★★★½

  • The Northman

    ★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Yi Yi

    ★★★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★★½

  • Chungking Express

    ★★★★½

  • Boogie Nights

    ★★★★½

  • The Master

    ★★★★½

  • Drive My Car

    ★★★★½

  • C'mon C'mon

    ★★★★½

  • Paths of Glory

    ★★★★½

  • Red Rocket

    ★★★★½

  • Booksmart

    ★★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★★

  • The Big Short

    ★★★★

  • Titane

    ★★★★

  • Aliens

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 63 Films watched
  • 12.6 Average per month
  • 3 Average per week

Milestones

First Film

The Worst Person in the World

Jan 2

Most Watched

The Batman

twice

Jackass Forever

twice

Jackass 3D

twice

Jackass Number Two

twice

Spider-Man: No Way Home

twice

Last Film

Everything Everywhere All at Once

May 18

Genres, countries & languages

Drama
34 films
Action
19 films
Comedy
18 films
Sci Fi
13 films
Adventure
12 films
Thriller
12 films
Crime
10 films
Documentary
9 films
Romance
7 films
Mystery
6 films
USA
56 films
UK
7 films
Canada
4 films
Japan
3 films
France
3 films
Germany
1 film
Australia
1 film
Norway
1 film
English
61 films
Spanish
6 films
Chinese
5 films
Japanese
4 films
German
4 films
Tagalog
3 films
Cantonese
3 films
Hindi
2 films
Arabic
2 films
French
2 films

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 36 Added 65

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Sindre’s most liked review

Yi Yi

Yi Yi

★★★★★

Ayyyy, my 1000th diary entry on letterboxd.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Everything Everywhere All at Once
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Midnight Sky
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

The Batman
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Best of Enemies
Average weighted rating:

3.7

Films Sindre watched in 2022

  • Everything Everywhere All at Once
  • The Northman
  • The Hunt
  • Boiling Point
  • Best of Enemies
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • News of the World
  • X
  • A Quiet Place Part II
  • The King of Staten Island
  • The Midnight Sky
  • Compartment No. 6
  • Ambulance
  • Killing Them Softly
  • The Batman
  • Aliens
  • Alien: Covenant
  • Prometheus
  • The Batman
  • Red Rocket
  • The Tragedy of Macbeth
  • Jackass Forever
  • Jackass 3D
  • Jackass Number Two
  • Jackass: The Movie
  • Jackass Forever
  • Spider-Man: No Way Home
  • Jackass Number Two
  • Paths of Glory
  • 12 Angry Men
  • West Side Story
  • X-Men: Days of Future Past
  • American Animals
  • West Side Story
  • Drive My Car
  • Licorice Pizza
  • Chungking Express
  • CODA
  • Titane
  • The Mitchells vs. The Machines
  • One Night in Miami...
  • Vice
  • WandaVision
  • Spider-Man: No Way Home
  • Nightmare Alley
  • Jackass 3D
  • The Big Short
  • Solo: A Star Wars Story
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • House of Gucci
  • Nightmare Alley
  • Songs My Brothers Taught Me
  • Blindspotting
  • Yi Yi
  • The Master
  • The Hateful Eight
  • Boogie Nights
  • Phantom Thread
  • The Rider
  • Eternals
  • C'mon C'mon
  • Booksmart
  • The Worst Person in the World

World map

Highly rated films Sindre is yet to see

  • Jerrod Carmichael: Rothaniel
  • Top Gun: Maverick
  • Alcarràs
  • Cha Cha Real Smooth
  • RRR
  • Triangle of Sadness
  • Taylor Tomlinson: Look at You
  • Girl Picture

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more