Sort by

Aisha has logged 44 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Landscapers

Landscapers

2021
×
Edit this entry  
28
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★★
Edit this entry  
27
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Down to Earth

Down to Earth

1947
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Squid Game

Squid Game

2021
×
Edit this entry  
12
Kate

Kate

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★
Edit this entry  
26
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
21
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★
Edit this entry  
15
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
15
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Edit this entry  
10
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Synchronic

Synchronic

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Edit this entry  
23
Smokin' Aces

Smokin' Aces

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Underground Railroad

The Underground Railroad

2021
×
Edit this entry  
05
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The High Note

The High Note

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry