Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Aisha

Aisha

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Aisha
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Aisha’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • 13th

    13th 2016

    ★★★★½ Rewatched by Aisha 03 Apr 2022

    I rewatched this because I’m going to do a presentation on it in one of my law school classes. Strikes a great balance between teaching, informing, and engaging while covering a huge amount of information that many people still aren’t familiar with.

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home 2021

    ★★★★ Watched by Aisha 18 Mar 2022

    I love three (3) spider-men.

  • Police Story

    Police Story 1985

    ★★★★½ Watched by Aisha 27 Dec 2021

    The sheer number of absolutely sickening stunts…they really don’t make them like this anymore.

  • Smokin' Aces

    Smokin' Aces 2006

    ★★★½ Rewatched by Aisha 23 May 2021

    B-movie excellence

  • Tenet

    Tenet 2020

    ★★★★ Watched by Aisha 05 May 2021

    This gave me a migraine but John David Washington will inherit the earth.

  • The French Connection

    The French Connection 1971

    ★★★★ Watched by Aisha 07 Aug 2020

    William Friedkin is the king of anxiety-inducing car chases.

  • Fast Color

    Fast Color 2018

    ★★★★½ Watched by Aisha 28 Jun 2020

    Can’t find the words to describe how hard this hit me but wow imagine all the incredible sci-fi stories about black women we could’ve been telling all this time?!

  • V for Vendetta

    V for Vendetta 2005

    ★★★★ Rewatched by Aisha 21 Jun 2020

    Mass viral infections, protests, cowardly dictators, the militarized state...we love a 2020 documentary!

  • Joker

    Joker 2019

    ★★★ Watched by Aisha 16 May 2020

    “There’s no punchline” really sums it up.

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn) 2020

    ★★★½ Watched by Aisha 16 Feb 2020

    This is the mindless entertainment I wanted from Suicide Squad...proof that you should never send a man to do a woman’s job!

  • The Lighthouse

    The Lighthouse 2019

    ★★★★ Watched by Aisha 19 Oct 2019

    “You’re fond of me lobster!”

    Absolutely batshit.

  • Midsommar

    Midsommar 2019

    ★★★★ Watched by Aisha 05 Jul 2019

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Trying to reconcile how this was a horror but also a comedy but also a therapy session but also a guide on how to end your trash relationship...

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 10
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro