• Prey

    ★★★½

  • They/Them

    ★★

  • Thor: Love and Thunder

    ★★★½

  • The Bob's Burgers Movie

    ★★★½

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★½

  • The Northman

    ★★★★

  • X

    ★★★½

  • The Unbearable Weight of Massive Talent

    ★★★

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★½

  • The Batman

    ★★★½

  • Turning Red

    ★★★★

  • Texas Chainsaw Massacre

    ★★½

  • Scream

    ★★★

  • The Matrix Resurrections

    ★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★½

  • West Side Story

    ★★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★★★

  • Resident Evil: Welcome to Raccoon City

    ★★½

  • All Too Well: The Short Film

    ★★★

  • No Time to Die

    ★★★½

  • The Black Phone

    ★★★½

  • Halloween Kills

    ★★★

  • Dune

    ★★★½

  • Malignant

    ★★★★★

  • Candyman

    ★★★½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★

  • Mad God

    ★★★

  • The Green Knight

    ★★★½

  • The Suicide Squad

    ★★★½

  • Old

    ★★★★

  • Pig

    ★★★½

  • Fear Street: 1666

    ★★★

  • Fear Street: 1978

    ★★★★

  • Fear Street: 1994

    ★★½

  • Luca

    ★★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★½

  • Mortal Kombat

  • Godzilla vs. Kong

    ★★½

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★½

  • Censor

    ★★★½

  • Happiest Season

    ★★★★

  • The Haunting of Bly Manor

  • Run

    ★★★

  • Freaky

    ★★★★

  • We Are Who We Are

    ★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • A Quiet Place Part II

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Emma.

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★½

  • Cats

    ★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★½

  • Klaus

    ★★★★

  • Doctor Sleep

    ★★★★★

  • Watchmen

    ★★★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Joker

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • The Silence of Men

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • It Chapter Two

    ★★★

  • Ready or Not

    ★★★★

  • The Lion King

    ★★★½

  • Spider-Man: Far From Home

    ★★★★

  • Annabelle Comes Home

    ★★½

  • Child's Play

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★