Sort by

Bruno, has logged 159 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Best Things in the World

The Best Things in the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
My Mom is a Character 2

My Mom is a Character 2

2016
×
★★
Edit this entry  
27
Absence

Absence

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
My Mom is a Character

My Mom is a Character

2013
×
★★★
Edit this entry  
21
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Murder by Death

Murder by Death

1976
×
★★★★
Edit this entry  
10
Viy

Viy

1967
×
★★★½
Edit this entry  
08
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Night Was Cold Outside

The Night Was Cold Outside

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Grudge

The Grudge

2004
×
★★★
Edit this entry  
16
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Holidays

Holidays

2016
×
★★
Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
Edit this entry  
09
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★½
Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Class Relations

Class Relations

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Life on Ice

My Life on Ice

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
How Fernando Pessoa Saved Portugal

How Fernando Pessoa Saved Portugal

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dear Ex

Dear Ex

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★
Edit this entry  
11
Bacurau

Bacurau

2019
×
Edit this entry  
10
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Esteros

Esteros

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
...And Your Name Is Jonah

...And Your Name Is Jonah

1979
×
★★★★
Edit this entry  
12
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Edit this entry