Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cocaine Bear

Cocaine Bear

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Song of the South

Song of the South

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
M3GAN

M3GAN

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pompo the Cinephile

Pompo the Cinephile

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Aqua Teen Forever: Plantasm

Aqua Teen Forever: Plantasm

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
X

X

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Fantastic Flying Books of Mr Morris Lessmore

The Fantastic Flying Books of Mr Morris Lessmore

2011
×
Read the review Edit this entry  
15
Teasing Master Takagi-san: The Movie

Teasing Master Takagi-san: The Movie

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Dog's Will

A Dog's Will

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry