Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Justice League: Doom

Justice League: Doom

2012
×
★★★½
Edit this entry  
22
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Superman/Batman: Apocalypse

Superman/Batman: Apocalypse

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Justice League: Crisis on Two Earths

Justice League: Crisis on Two Earths

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Mirror: Be Right Back

Black Mirror: Be Right Back

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Mirror: Playtest

Black Mirror: Playtest

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Mirror: White Bear

Black Mirror: White Bear

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Black Mirror: Black Museum

Black Mirror: Black Museum

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★★
Edit this entry  
01
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Plan B

Plan B

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Run

Run

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Woman in the House Across the Street from the Girl in the Window

The Woman in the House Across the Street from the Girl in the Window

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Thing About Harry

The Thing About Harry

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Night House

The Night House

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Confessions of a Teenage Drama Queen

Confessions of a Teenage Drama Queen

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry