Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
jeremi

jeremi

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for jeremi
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • jeremi’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker 2019

    ★★★★ Watched by jeremi 05 Jun 2022

    don’t know why everyone hates this idk maybe it’s cuz i’m not a huge star wars person. rey kinda mother…she also better than me cuz i would’ve taken the throne AND adam driver…

  • Star Wars: The Last Jedi

    Star Wars: The Last Jedi 2017

    ★★★½ Watched by jeremi 01 Jun 2022 1

    why reylo carried…and luke.

  • Star Wars: The Force Awakens

    Star Wars: The Force Awakens 2015

    ★★★★½ Watched by jeremi 31 May 2022

    the fight scene in the snow like y’all i got chills

  • Return of the Jedi

    Return of the Jedi 1983

    ★★★ Watched by jeremi 31 May 2022

    when hayden showed up my jaw genuinely dropped

  • The Empire Strikes Back

    The Empire Strikes Back 1980

    ★★★★ Watched by jeremi 30 May 2022

    i mean this is cinematic history unfolding

  • Star Wars

    Star Wars 1977

    ★★★½ Watched by jeremi 30 May 2022

    if i hear that r2d2 scream one more damn time. also han solo needs me BADLY.

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005

    ★★★★★ Watched by jeremi 30 May 2022

    love a me a good corruption arc anakin baby come here.

  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002

    ★★★½ Watched by jeremi 30 May 2022

    idk if it’s because my standards were lowered after the phantom menace but fuck it i had fun!

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999

    ★½ Watched by jeremi 27 May 2022 1

    if someone ever points a gun to my head and tells me to tell them the plot of this movie, tell my family i love them.

  • Soul

    Soul 2020

    ★★★★★ Watched by jeremi 26 May 2022

    leave it to pixar to make a fun, family film be about existentialism and mortality.

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★ Watched by jeremi 22 May 2022

    i want whatever the directors and writers were on when they wrote this movie.

  • Chip 'n Dale: Rescue Rangers

    Chip 'n Dale: Rescue Rangers 2022

    ★★★★ Watched by jeremi 21 May 2022

    something cute and fun for a movie night!

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 10
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro