RSS feed for Christian
  • Blinded by the Light

    Blinded by the Light

    ★★★★★

    Quiero iniciar ese texto con un pequeño ejercicio para ti que me estás leyendo en este momento: cierra los ojos durante unos segundos, y trata de regresar en tu mente a la preparatoria, a la universidad, o a aquel primer momento en que escuchaste quizá en la radio, en cassette, en CD o en MP3 al que sería tu grupo o intérprete musical predilecto por el resto de tus días (o por lo menos, durante buena parte de tu vida).…

  • Toy Story 4

    Toy Story 4

    ★★★★

    Toy Story tenía un privilegio que pocas películas, no solo animadas, poseen: el hecho de ser considerada como una de las pocas trilogías casi perfectas de la historia. Bajo esa premisa, era imposible pensar que las siempre creativas mentes de Pixar decidieran producir una cuarta parte. ¿Para qué, si la tercera nos hizo reír y llorar a los que crecimos viendo sus películas a lo largo de (en ese entonces) 15 años? Conociendo los estándares bajo los que se maneja…

  • Spider-Man: Far from Home

    Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

    Después del épico cierre que resultó ser Avengers: Endgame, Marvel Studios decidió lanzar una película más antes de dar a conocer la siguiente fase en su gigantesco plan maestro del Universo Cinematográfico. Si Endgame fue una montaña rusa de emociones, acción, fanservice y cierres que dejaron satisfecha a una buena parte del público, entonces... ¿por qué lanzar una película más antes de darle la vuelta a la página?

    Spider-Man: Far From Home comienza introduciéndonos a la realidad post-Endgame donde Tony…

  • Captain Marvel

    Captain Marvel

    ½

    Pinche película culera.

  • Roma

    Roma

    ★★★★★

    I'm a mexican born in the State of Mexico, but with a strong and deep connection to Mexico City and its culture because I studied and worked over there for more than 10 years.

    This movie clicked with me from the initial sequence, because somehow, I felt what was going to happen next: a visually-gorgeous storytelling, a notalgic trip to decades ago, an intense drama, and a multi-layered story that may leave me thinking about it for days.

    All of…

  • The Favourite

    The Favourite

    ★★★½

    Maybe it was because this is the first movie directed by Yorgos Lanthimos that I watch, but I felt very... umconfortable.
    I liked the whole story, the acting is very good (I loved Olivia Colman's Queen Anne) and the ending was a piece of art. But I don't know, there is something that I cannot describe that I didn't like. Maybe I need to watch it again sometime in the future.
    Nevertheless, it was a very good movie. I'm thinking now that I should watch The Lobster and The Sacred Deer just to know better Lanthimos previous work.

  • Green Book

    Green Book

    ★★★★

    I can’t remember the last time that I enjoyed a road trip movie this much. It has a great storytelling, acting and script.
    I loved how much the characters evolve during those two months, always learning from each other.
    Definitely, one of my favorites of last year.

  • Late Afternoon

    Late Afternoon

    ★★★★★

    Oh boy.

    This short animated film made me cry a lot, and it's my favorite from this year's Academy Awards shortlist. It's a nostalgic, depressing, hopeful and enjoyable rollercoaster of emotions in around eight minutes of storytelling.

    Believe me, you're not going to regret watching this. But maybe, maybe you won't want to watch it again.

  • Ralph Breaks the Internet

    Ralph Breaks the Internet

    ★★★½

    It's no secret that I like animation a lot, no matter if it's in a movie format, or series, or shorts, or whatever. Since the awards season begun, I was looking forward to watch the ones that had more chance to be nominated to the Academy Awards, and this is one of those who made it to the final list.

    Wi-Fi Ralph (as it was called in my country) is not as charming as the first one, but that is…

  • At Eternity's Gate

    At Eternity's Gate

    ★★★

    I had a lot of expectations for this movie. Aside from the great acting class that Willem Dafoe brings to the table (and the reason why I think he will win the Oscar for Best Actor), the movie has some beautiful and very impressive moments. For instance, I loved how the visuals were reinforcing his mental state as the movie progressed. I also loved how the yellow tones where dominating the screen more and more, alluding to his Thujone poisoning…

  • My Hero Academia: Two Heroes

    My Hero Academia: Two Heroes

    ★★★★

    What an excellent debut for this franchise on the big screen. 
    To be honest, this movie starts just like any other anime-based OVA that is not part of the regular story: slow, not very exciting and just as a excuse for all the characters to concur in the same place. Even the animation looks pretty bad the first 30 minutes.
    But all of this is just to set the story, and the big payoff comes with the final battle sequence:…

  • Mary Poppins Returns

    Mary Poppins Returns

    ★★

    I think I finally understood what my problem was with this movie: it should have been named “The Lamplighter”.  I heard some good things about Lin-Manuel Miranda but after seen this movie, it seems like he always wants the spotlight to himself. He starts and closes the story, and he has the two best sequences.
    He is good, tho. I loved the Lamplighters sequence a lot. But the shining star should have been Emily Blunt, and it seems like she…