Sort by

Creasy007 has logged 1,061 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Stars Are Beautiful

The Stars Are Beautiful

1974
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Love Life of an Octopus

The Love Life of an Octopus

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Machine of Eden

The Machine of Eden

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Yes Man

Yes Man

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Domain of the Moment

The Domain of the Moment

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
11:14

11:14

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Manual of Arms

Manual of Arms

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Swordsman

The Swordsman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24

"..." Reel Five

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Speak No Evil

Speak No Evil

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Visions in Meditation #4: D.H. Lawrence

Visions in Meditation #4: D.H. Lawrence

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Caveat

Caveat

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Visions in Meditation #3: Plato's Cave

Visions in Meditation #3: Plato's Cave

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Visions in Meditation #2: Mesa Verde

Visions in Meditation #2: Mesa Verde

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Morning for the Osone Family

Morning for the Osone Family

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Visions in Meditation #1

Visions in Meditation #1

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mur Murs

Mur Murs

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Brothers

Brothers

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Les 3 Boutons

Les 3 Boutons

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Surface Tension

Surface Tension

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Two: Creeley/McClure

Two: Creeley/McClure

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Comfort of Strangers

The Comfort of Strangers

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Magellan: At the Gates of Death, Part I: The Red Gate I, 0

Magellan: At the Gates of Death, Part I: The Red Gate I, 0

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Window Water Baby Moving

Window Water Baby Moving

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Untitled (For Marilyn)

Untitled (For Marilyn)

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lovesong

Lovesong

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dorothy, the Kansas City Pot Head

Dorothy, the Kansas City Pot Head

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Winter Solstice

Winter Solstice

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hollywood Shuffle

Hollywood Shuffle

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Villains

Villains

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Color Adjustment

Color Adjustment

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
I... Dreaming

I... Dreaming

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
First Man into Space

First Man into Space

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Birth of Magellan: Cadenza I

The Birth of Magellan: Cadenza I

1977
×
Read the review Edit this entry  
04
Athena

Athena

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The So-Called Caryatids

The So-Called Caryatids

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Significant Other

Significant Other

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Delicacies of Molten Horror Synapse

Delicacies of Molten Horror Synapse

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry