• The Call

    ★★★½

  • Happiest Season

    ★★★½

  • Totally Under Control

    ★★★★

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★★

  • Ammonite

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

  • The Half of It

  • Mulan

  • Emma.

  • Palm Springs

    ★★★½

  • The Social Dilemma

  • Minari

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

  • Bad Hair

  • Goldman v Silverman

    ★★★

  • Cats

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Charlie's Angels

  • Frozen II

  • The Irishman

  • Knives Out

  • Hustlers

  • The King

    ★★★

  • Joker

  • Marriage Story

    ★★★

  • Where'd You Go, Bernadette

    ★★★

  • The Lion King

  • Midsommar

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • Always Be My Maybe

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • Parasite

    ★★★★½

  • Children of the Sea

  • The Lighthouse

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Atlantics

    ★★★★

  • Deerskin

    ★★★

  • Aladdin

    ★★★

  • Us

    ★★★★

  • Booksmart

  • The Farewell

  • Black Mirror: Bandersnatch

  • Swing Kids

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

  • Bird Box

  • The Haunting of Hill House

    ★★★★½

  • House of Hummingbird

  • One Nation, One King

  • If Beale Street Could Talk

  • A Star Is Born

    ★★★

  • The Favourite

  • First Man

  • Roma

  • To All the Boys I've Loved Before

  • Crazy Rich Asians

  • Mamma Mia! Here We Go Again

  • Worlds of Ursula K. Le Guin

  • Ocean's Eight

  • Incredibles 2

  • Mirai

  • Burning

    ★★★★½

  • BlacKkKlansman

  • Shoplifters

    ★★★★½

  • Climax

    ★★★

  • Cold War

    ★★★★

  • Blockers

  • A Quiet Place

  • Little Forest

  • A Wrinkle in Time

    ★★

  • Love, Simon