Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
The Saddest Music in the World

The Saddest Music in the World

2003
×
Edit this entry  
07
Helpless

Helpless

2012
×
Edit this entry  
07
The Steamroller and the Violin

The Steamroller and the Violin

1961
×
Edit this entry  
04
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
Edit this entry  
30
Sinbad: Legend of the Seven Seas

Sinbad: Legend of the Seven Seas

2003
×
Edit this entry  
26
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
Edit this entry  
26
Psycho

Psycho

1960
×
Edit this entry  
25
Children of the Sea

Children of the Sea

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Tampopo

Tampopo

1985
×
Edit this entry  
18
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
Edit this entry  
16
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
Edit this entry  
12
Little Forest

Little Forest

2018
×
Edit this entry  
11
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
Edit this entry  
10
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Edit this entry  
10
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
Edit this entry  
10
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
Edit this entry  
09
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★½
Edit this entry  
09
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
Edit this entry  
08
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Christmas in August

Christmas in August

1998
×
★★★★
Edit this entry  
06
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
Edit this entry  
05
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
Edit this entry  
01
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
Read prior review Edit this entry  
01
La Jetée

La Jetée

1962
×
Edit this entry  
26
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
Edit this entry  
25
Whale Rider

Whale Rider

2002
×
Edit this entry  
25
Big Fish & Begonia

Big Fish & Begonia

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
Edit this entry  
24
Worlds of Ursula K. Le Guin

Worlds of Ursula K. Le Guin

2018
×
Edit this entry  
23
Along with the Gods: The Two Worlds

Along with the Gods: The Two Worlds

2017
×
Edit this entry  
21
Red Desert

Red Desert

1964
×
Edit this entry  
19
Castaway on the Moon

Castaway on the Moon

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Gladiator

Gladiator

2000
×
Edit this entry  
16
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
Edit this entry  
07
I'm a Cyborg, But That's OK

I'm a Cyborg, But That's OK

2006
×
Edit this entry  
31
Mirai

Mirai

2018
×
Edit this entry  
16
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
Edit this entry  
12
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
Edit this entry  
10
Rashomon

Rashomon

1950
×
Edit this entry  
03
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
Edit this entry  
27
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Call

The Call

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Poetry

Poetry

2010
×
Edit this entry  
15
Totally Under Control

Totally Under Control

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
Edit this entry  
01
Sea Fog

Sea Fog

2014
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
Edit this entry  
28
Bad Hair

Bad Hair

2020
×
Edit this entry