Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
04
1917

1917

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Death and Life of Marsha P. Johnson

The Death and Life of Marsha P. Johnson

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Edit this entry  
19
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★
Edit this entry  
15
Os Trombadinhas

Os Trombadinhas

1979
×
★★
Edit this entry  
13
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Swing Girls

Swing Girls

2004
×
★½
Edit this entry  
12
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★½
Edit this entry  
03
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Jack

Jack

1996
×
★★
Edit this entry  
20
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★½
Edit this entry  
15
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Pest

The Pest

1997
×
½
Edit this entry  
07
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★½
Edit this entry  
27
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★★
Edit this entry  
23
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Edit this entry  
28
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
06
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Bad Boy Bubby

Bad Boy Bubby

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry