• Event Horizon

    ★★★

  • Men in Black

    ★★★

  • The Lost World: Jurassic Park

    ★★

  • Scream

    ★★★★½

  • Mission: Impossible

    ★★★★

  • Fargo

    ★★★★

  • Heat

    ★★★★

  • Toy Story

    ★★★★½

  • Se7en

    ★★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★

  • In the Mouth of Madness

    ★★★

  • Hocus Pocus

    ★★

  • Jurassic Park

    ★★★★★

  • The Sandlot

    ★★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★½

  • Hook

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★½

  • Back to the Future Part III

    ★★★

  • Back to the Future Part II

    ★★★

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★½

  • Major League

    ★★★★½

  • Die Hard

    ★★★★½

  • Beetlejuice

    ★★★★

  • Raising Arizona

    ★★★★

  • Aliens

    ★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★½

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★½

  • The Karate Kid

    ★★★★

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★★

  • Christine

    ★★★★½

  • The Thing

    ★★★★★

  • Girls Nite Out

    ★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★½

  • The Evil Dead

    ★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★½

  • Escape from New York

    ★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

  • Alien

    ★★★★★

  • Mad Max

    ★★½

  • Tourist Trap

    ★★½

  • Star Wars

    ★★★★

  • Jaws

    ★★★★½

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★★

  • Investigation of a Citizen Above Suspicion

    ★★★★

  • Il Sorpasso

    ★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★