• Possessor

    Possessor

    ★★★★

    Absolutely gnarly

  • Borat Subsequent Moviefilm

    Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★

    If you had told me back in January that the sequel to BORAT would have the sweetest father-daughter relationship of the year, I’d have never believed you.

    And yet here we are. HIGH FIVE!

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    ★★★★½

    Even more funny and relevant than it was in 2006

  • Shithouse

    Shithouse

    ★★★★

    An incredibly smart debut about coping with loss and loneliness from a *does a double take* 22 YEAR OLD. It’d be one thing if Cooper Raiff had simply starred in this, but to also write AND direct it? Bonkers. 

    Guy is going places. Keep an eye out!

  • Love and Monsters

    Love and Monsters

    ★★★½

    It’s refreshing to see a post-apocalyptic movie that isn’t cynical or depressing. It’s heartwarming and optimistic, which is something we could all probably use given the current state of the world. The effects for the monsters are incredibly well-done, especially when you take into account that they were created on a pretty modest budget. 

    Could easily have seen this becoming a franchise if the movie industry hadn’t been completely wrecked by COVID. Dylan O’ Brien has serious leading man chops.

  • Spontaneous

    Spontaneous

    ★★★★

    Every year there are a few movies that seemingly come out of nowhere, with little to no marketing, that eventually go on to become a cult favorite. I think this is one of them. 

    Katherine Langford is the actress everyone thinks Jennifer Lawrence is. I can’t wait for her to branch out from teen roles, because she’s going to be an absolute star. Her chemistry here with Charlie Plummer is sweet and believable. Please don’t let the terrible poster fool you, this is the best rom-com I’ve seen in quite a while.

  • The Last House on the Left

    The Last House on the Left

    ★★★½

    Far from groundbreaking, but still a rock solid revenge thriller. Gory and tough to watch at times, and this wasn’t even the unrated version. I dug it.

  • The Social Dilemma

    The Social Dilemma

    ★★★★

    If you’re tired of arguing about Cuties being distributed on Netflix, maybe take an hour and a half out of your day to check out this documentary tackling a global crisis. It’s a necessary look into the social media companies that are increasingly manipulating our population, particularly the younger generations. Kids today have far too much access to things they can’t mentally process at such a young age. Billionaires don’t care. They’ll continue to relentlessly datamine and shape your child’s…

  • Class Action Park

    Class Action Park

    ★★★½

    Can’t believe this was an actual thing that existed

  • Scream 4

    Scream 4

    ★★★★

    God I miss Wes Craven. I have faith that Scream 5 will be successful (was a big fan of what the Radio Silence guys did with Ready or Not), but this franchise will absolutely feel different without him. 

    Slasher King ❤️

  • Scream

    Scream

    ★★★★½

    I take comfort in knowing I’d be able to answer the trivia questions Ghostface asks about horror movies. 

    “I’ll BE RIIIIGHT BACK”

  • Underwater

    Underwater

    ★½

    I’m a K-Stew head for life, but this was a misfire. It clearly draws inspiration from Alien, Gravity, The Descent, etc, but it’s not half as good as any of those films. The majority of the running time I was squinting to try and make sense of the action sequences that were taking place. For a movie in which life or death for the characters is decided by snap decisions, it failed to make me care what the result would…