Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Towering Inferno

The Towering Inferno

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Climb

The Climb

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Presumed Innocent

Presumed Innocent

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Time

Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Letter Room

The Letter Room

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
White Eye

White Eye

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Genius Loci

Genius Loci

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Burrow

Burrow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Yes-People

Yes-People

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Adam's Rib

Adam's Rib

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Candidate

The Candidate

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lenny

Lenny

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Being There

Being There

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dating Amber

Dating Amber

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Election

Election

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Benjamin

Benjamin

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry