Chris has written 36 reviews for films during 2018.

  • Aquaman

    Aquaman

    ★★★½

    Not as stupid as you'd expect a "the opening shot is a Hawaiian lighthouse keeper in Maine going outside during a hurricane to tie open the storm-shutters" movie to be.

  • Free Solo

    Free Solo

    ★★★★½

    Jimmy Chin had constructed a documentary more tightly woven than most movies. Does amazing work building the tension for a feat you know is successful by talking about the consequences while showing the minimizing of risk that is so crucial to the star of the show. Alex Honnold as fascinating and hilarious. A true legend.

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

    My best movie of 2018!


    I'm going to need to see this three more times before I can truly appreciate everything that's happening in this movie. So much personality and style. You could write theses just about how each character moves. And they will. 

    No spoiler favorite moments:
    Tea
    Step 3
    Stairs

  • Bohemian Rhapsody

    Bohemian Rhapsody

    ★★★★

    I don't know what spell components, rituals, and sacrifices you need to cast enough movie magic to bring Freddie Mercury back from the dead for two hours but may the curse fall lightly on this cast and crew.

  • Rise of the Guardians

    Rise of the Guardians

    ★★★★½

    I love these versions of the holiday characters so very much. What a ridiculously fun movie.

  • Bāhubali: The Beginning

    Bāhubali: The Beginning

    ★★★★★

    In all sincerity I can't remember the last time I've enjoyed a movie this much. We put it on as a fun spectacle to enjoy the goofiness of and we were exactly right and exactly wrong.

    This movie RULES at all times. You are either laughing along with the Bollywood physics and complete lack of chill or genuinely gripped by the story. This movie comes out with a bat and doesn't stop swinging.

  • Now You See Me 2

    Now You See Me 2

    ★★★

    + Fun
    + Delivers on the promises of the first
    + Doesn't make magic real
    + Daniel Radcliff
    - Hypnotism!
    - Two hours??
    - Screenwriter calling their own shots
    - Such an unnecessary and convoluted ending, even for a movie I watched wanting to take a fun, stupid ride.
    - Father drama
    - TWO HOURS???

  • Crazy Rich Asians

    Crazy Rich Asians

    ★★★★

    The most authentic and organic romantic comedy I've ever seen. The cast and director knocked it out of the park.

  • Mission: Impossible - Fallout

    Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★½

    I am not keen on action movies but Fallout really rose above for me. Much in the vein of Mad Max, Fallout shuns computer graphics for most of its main sequences and stunts. It's genuinely pulse-pounding. Tom Cruise's personal life may be repulsive but he is a top-notch entertainer and he's clearly pushing this cast and crew to its limits. Henry Cavill, in particular, takes on the physicality of Cruise's performance full-force and delivers a delightfully brutal performance.

    I had…

  • Princess Mononoke

    Princess Mononoke

    ★★★★★

    #gihbifest

  • Won't You Be My Neighbor?

    Won't You Be My Neighbor?

    ★★★★★

    Just so nice. 
    It's hard to judge a movie like this, that su simply and openly presents a person and their ambitions. It's hard to say what this movie made me feel because it so effortlessly channeled what Fred Rogers wanted to illicit in me. Can I be kinder? How do you connect with a child? Is there enough silence in my life? Don't I even have a minute to love and remember all the love in my life? Can a movie give you a hug?


    In the end, judging feels out of place.

  • Ant-Man

    Ant-Man

    ★★★½

    Fun. The best parts seem to be the ones that Edgar Wright left behind.