• All Too Well: The Short Film

    ★★★★★

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★½

  • No Time to Die

    ★★★★

  • Dune

    ★★★★½

  • King Richard

    ★★★★

  • He's All That

    ½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

  • The Last Letter From Your Lover

    ★★★

  • Stillwater

    ★★★½

  • Black Widow

    ★★★½

  • Loki

    ★★★★½

  • In the Heights

    ★★★

  • Moxie

    ★★

  • To All the Boys: Always and Forever

    ★★★

  • WandaVision

    ★★★

  • A California Christmas

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

  • Happiest Season

    ★★★

  • A Teacher

    ★★★

  • Holidate

    ★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

  • Soul

    ★★★★½

  • Agents of Chaos

    ★★★½

  • Enola Holmes

    ★★★

  • I Care a Lot

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★½

  • The Kissing Booth 2

  • Hamilton

    ★★★★★

  • The Half of It

    ★★½

  • Normal People

    ★★★★½

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★½

  • Little Fires Everywhere

    ★★★★½

  • A Quiet Place Part II

    ★★★½

  • Emma.

    ★★★

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★

  • The Social Dilemma

    ★★★

  • Minari

    ★★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Zola

    ★★★

  • Boys State

    ★★★★½

  • Miss Americana

    ★★★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★★

  • Frozen II

    ★½

  • Tall Girl

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★★

  • Hustlers

    ★★★½

  • Joker

    ★★★½

  • First Cow

    ★★★½

  • It Chapter Two

    ★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • Black Mirror: Smithereens

    ★★★★

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    ★★½

  • Black Mirror: Striking Vipers

    ★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Rocketman

    ★★★½

  • Yesterday

    ★★★½

  • Avengers: Endgame

  • The Perfect Date

  • Our Planet

    ★★★★½

  • Five Feet Apart

  • Us

    ★★★★★

  • Booksmart

  • Yes, God, Yes

    ★★★

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile