Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Karaoke Girl

Karaoke Girl

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★
Edit this entry  
17
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★½
Edit this entry  
16
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★½
Edit this entry  
12
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★½
Edit this entry  
10
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★
Edit this entry  
08
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★
Read prior review Edit this entry  
06
Microhabitat

Microhabitat

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★½
Edit this entry  
02
Titicut Follies

Titicut Follies

1967
×
Edit this entry  
02
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★
Edit this entry  
30
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★
Edit this entry  
30
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★½
Edit this entry  
30
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★½
Edit this entry  
27
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Climax

Climax

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Sleepwalk

Sleepwalk

1986
×
★★★
Edit this entry  
25
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★½
Edit this entry  
23
Kill!

Kill!

1968
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Northman

The Northman

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Aftermath

Aftermath

1994
×
½
Edit this entry  
18
The Batman

The Batman

2022
×
★★
Edit this entry  
17
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
Edit this entry  
17
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★½
Edit this entry  
17
Moses and Aaron

Moses and Aaron

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★
Edit this entry  
15
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★½
Edit this entry  
15
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★
Edit this entry  
14
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★½
Edit this entry  
14
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Edit this entry  
13
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Edit this entry  
02
Puerto Ricans in Paris

Puerto Ricans in Paris

2015
×
½
Edit this entry  
31
The Angry Birds Movie

The Angry Birds Movie

2016
×
½
Edit this entry  
30
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
Edit this entry  
29
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★
Edit this entry  
29
Alphaville

Alphaville

1965
×
★½
Edit this entry  
28
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★½
Edit this entry  
28
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★
Edit this entry  
27
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
Edit this entry  
26
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★
Edit this entry  
26
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
Edit this entry  
24
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
Edit this entry