RSS feed for Matt
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Whole Town's Talking

The Whole Town's Talking

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Never-Ending Man: Hayao Miyazaki

Never-Ending Man: Hayao Miyazaki

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rhapsody in August

Rhapsody in August

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Day After

The Day After

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Big Red One

The Big Red One

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Postman

The Postman

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul Food

Soul Food

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Scarface

Scarface

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
My Voyage to Italy

My Voyage to Italy

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Country Girl

The Country Girl

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Far Country

The Far Country

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bend of the River

Bend of the River

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Only the Brave

Only the Brave

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Fabric of the Cosmos

The Fabric of the Cosmos

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
From the Earth to the Moon

From the Earth to the Moon

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Skyscraper

Skyscraper

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Meg

The Meg

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pacific Rim: Uprising

Pacific Rim: Uprising

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Johnny Carson: King of Late Night

Johnny Carson: King of Late Night

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Peter Rabbit

Peter Rabbit

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Brad's Status

Brad's Status

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Three Comrades

Three Comrades

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mary and the Witch's Flower

Mary and the Witch's Flower

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry