RSS feed for Matt
  • Bend of the River

    Bend of the River

    ★★★½

    Good western, and I can't believe it took this long for me to catch up on the last Anthony Mann/James Stewart western for me to see. Good story, interesting character. Arthur Kennedy was a really good actor; he might have just lacked the charisma to be a top tier leading man, but he was a great character actor, and was great at playing more shaded bad guys. Not one of Stewart's best or darkest roles, but he's at least very good as always.

  • The Lady Eve

    The Lady Eve

    ★★★★½

    Rewatch: bumped from 3/5 stars to 4.5/5 stars


    I'm glad I rewatched this, I must have been in the wrong mood or half awake when I initially saw it. It's a classic comedy, and while still not my favorite of Sturges, which is no fault of The Lady Eve but an indicator to Sturges immense, burning talent during his famous streak of classics, it's definitely among his best. Barbara Stanwyck is amazing in one of the best comedic performances ever.…

  • The Country Girl

    The Country Girl

    ★★★½

    Interesting movie. Good performances from Grace Kelly and Bing Crosby, probably the only time I've fully liked a performance from Crosby. William Holden's character is a strange third wheel, and the misogyny his character has for Grace Kelly's is a little startling, and makes their supposed love for each other feel false (even if it's explained away that his character dislikes her initially from lies from Bing's character). It reminded me a bit also of the 1950's A Star Is Born. Good if over-talky dialogue.

  • Halloween

    Halloween

    ★★★

    Probably about as good as a standard slasher film can get nowadays, or any new Halloween movie for that matter, though that's not meant to be high praise. These things had their time in the 80's (although the original was like 1978), but they just don't offer all that much anymore to a discerning horror fan. I'm nowhere near a completist horror aficionado, but the best of what the genre is now accomplishing has surpassed most of any thrills a…

  • From the Earth to the Moon

    From the Earth to the Moon

    ★★★½

    Was inspired by First Man to find out more about the space program. I didn't realize it was a sort of dramatic reenactment sort of documentary, although I guess you could say that basically is what any movie is based on historic events. I do hope Ken Burns soon creates a 30-hour doc on the history of space exploration; and was the type of thing I was hoping and expecting about this program before knowing anything about it. It at least has a lot of great character actors in it, and gives a good if not total understanding of each situation.

  • Upgrade

    Upgrade

    ★★★★

    Really good scifi/action hybrid. Good acting from an unknown cast. The movie heavily borrows from other scifi movies and ideas, but it does a good job of mixing up ideas and implementing them to tell it's own story well.

  • Small Town Crime

    Small Town Crime

    ★★★

    Solid genre movie, not too ambitious, but still manages to surprise a little in small ways. John Hawkes is pretty good.

  • Pacific Rim: Uprising

    Pacific Rim: Uprising

    ★½

    It was really difficult to just get through this one. Completely lifeless. Everything is a pale imitation of the first; very generic acting, characters, directing, and script.

  • Free Fire

    Free Fire

    ★★★

    I had more fun with Free Fire than I probably should have, but the humor mostly hit with me. I enjoyed the characters, even though most are just thin caricatures. It also feels very Tarantino influenced, something you don't see as much since the heyday for that sort of thing in the late 90's, early 2000's. Definitely the Ben Wheatley movie I've enjoyed the most of the ones I've seen.

  • Ocean's Eight

    Ocean's Eight

    ★★★

    About as light and breezy as the other Ocean movies, and better than Ocean's 12 for sure. The script plays it extremely safe. Bullock, Blanchett, and Hathaway have the most to do here, I feel the rest of the 8 are a bit shortchanged. Their characters aren't the deepest, so I can see why it happens, though. Not that Anne Hathaway isn't normally very beautiful, but she was distractedly so here. I liked how the shots of the gala thing seem to have come off as girl porn, lol.

  • Ocean's Eight

    Ocean's Eight

    ★★★

    About as light and breezy as the other Ocean movies, and better than Ocean's 12 for sure. The script plays it extremely safe. Bullock, Blanchett, and Hathaway have the most to do here, I feel the rest of the 8 are a bit shortchanged. Their characters aren't the deepest, so I can see why it happens, though. Not that Anne Hathaway isn't normally very beautiful, but she was distractedly so here. I liked how the shots of the gala thing seem to have come off as girl porn, lol.

  • Skyscraper

    Skyscraper

    ★★½

    Not as bad as Rampage, I guess, but extremely mediocre. It's too bad because The Rock looks like he's at least trying in this one; sometimes he looks like he's suffering from Bruce Willis Syndrome, but not here, mostly. Oh well, pick better scripts, Mr. The Rock.