RSS feed for Carter

Carter has logged 120 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Amistad

Amistad

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hook

Hook

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Always

Always

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tully

Tully

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Long Strange Trip

Long Strange Trip

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jack Ryan: Shadow Recruit

Jack Ryan: Shadow Recruit

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Knight and Day

Knight and Day

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Valkyrie

Valkyrie

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
1941

1941

1979
×
Read the review Edit this entry  
17
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
American Made

American Made

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Sum of All Fears

The Sum of All Fears

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Joy Ride

Joy Ride

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dogma

Dogma

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Clear and Present Danger

Clear and Present Danger

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry