Sort by

cris has logged 201 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Edit this entry  
29
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
African Cats

African Cats

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Kangaroo Valley

Kangaroo Valley

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sherlock: A Study in Pink

Sherlock: A Study in Pink

2010
×
Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fall

Fall

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
My Policeman

My Policeman

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★½
Edit this entry  
30
X

X

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Saw II

Saw II

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Clearing

The Clearing

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

2001
×
★★★½
Edit this entry  
20
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Piggy

Piggy

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Smile

Smile

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
She-Hulk: Attorney at Law

She-Hulk: Attorney at Law

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry