Sort by

Cristian_V has logged 92 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★½
Edit this entry  
13
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
07
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★½
Edit this entry  
04
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★
Edit this entry  
13
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Edit this entry  
09
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
06
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★½
Edit this entry  
04
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Strange Color of Your Body's Tears

The Strange Color of Your Body's Tears

2013
×
★★½
Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★
Edit this entry  
26
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
23
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★
Edit this entry  
19
Moon

Moon

2009
×
★★★
Edit this entry  
16
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★
Edit this entry  
09
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★½
Edit this entry  
16
mother!

mother!

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
It

It

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Edit this entry  
28
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★
Edit this entry  
21
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★½
Edit this entry  
16
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★½
Edit this entry  
15
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Edit this entry  
15
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Edit this entry  
14
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★½
Edit this entry