Sort by

tyler has logged 46 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The 11th Hour

The 11th Hour

2007
×
Edit this entry  
26
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Bo Burnham: Words, Words, Words

Bo Burnham: Words, Words, Words

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★★★½
Edit this entry  
23
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Crip Camp: A Disability Revolution

Crip Camp: A Disability Revolution

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Let Him Go

Let Him Go

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Queda

Queda

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Last and First Men

Last and First Men

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Saint Frances

Saint Frances

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Time

Time

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Stupid Fucks

Stupid Fucks

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
Who Laughs In Hell

Who Laughs In Hell

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
Madea Goes to Jail

Madea Goes to Jail

2009
×
★★
Edit this entry  
03
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
Read the review Edit this entry  
01
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry