Cameron has logged 575 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Edit this entry  
31
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tales from the Script

Tales from the Script

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Daybreak Express

Daybreak Express

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Black Something

Black Something

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Archangel

Archangel

1990
×
★★★★
Edit this entry  
29
Masterminds

Masterminds

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
Interiors

Interiors

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Interrupters

The Interrupters

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Elle

Elle

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Life After Hoop Dreams

Life After Hoop Dreams

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Standard Operating Procedure

Standard Operating Procedure

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Riot in Cell Block 11

Riot in Cell Block 11

1954
×
★★★★
Edit this entry  
26
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Yes Men

The Yes Men

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lone Wolf and Cub: Baby Cart in the Land of Demons

Lone Wolf and Cub: Baby Cart in the Land of Demons

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
24
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Star Trek VI: The Undiscovered Country

Star Trek VI: The Undiscovered Country

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Star Trek V: The Final Frontier

Star Trek V: The Final Frontier

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
High School

High School

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril

Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Star Trek III: The Search for Spock

Star Trek III: The Search for Spock

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades

Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★
Edit this entry  
19
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kids

Kids

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Small Potatoes: Who Killed the USFL?

Small Potatoes: Who Killed the USFL?

2009
×
★★★½
Edit this entry  
14
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Incarnate

Incarnate

2016
×
Read the review Edit this entry  
14
Samurai Cop

Samurai Cop

1991
×
★★★½
Edit this entry  
14
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Turbulence

Turbulence

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Rad

Rad

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry