Cameron has logged 58 entries for films during March 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★
Edit this entry  
30
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
An Occurrence at Owl Creek Bridge

An Occurrence at Owl Creek Bridge

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Edit this entry  
27
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Pee-wee's Big Holiday

Pee-wee's Big Holiday

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Damsels in Distress

Damsels in Distress

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
At Berkeley

At Berkeley

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
22
National Gallery

National Gallery

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★
Edit this entry  
21
Barcelona

Barcelona

1994
×
★★★★
Edit this entry  
21
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Preppie Connection

The Preppie Connection

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
Absurd Encounter with Fear

Absurd Encounter with Fear

1967
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Moon

Black Moon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Venus in Fur

Venus in Fur

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
Overlord

Overlord

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Limits of Control

The Limits of Control

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Burnt

Burnt

2015
×
★★½
Edit this entry  
12
Homicide

Homicide

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Strange Brew

Strange Brew

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sunday

Sunday

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Inside 'Inside Llewyn Davis'

Inside 'Inside Llewyn Davis'

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
Another Day, Another Time: Celebrating the Music of

Another Day, Another Time: Celebrating the Music of "Inside Llewyn Davis"

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Night Stalker

The Night Stalker

1972
×
★★★★
Edit this entry  
07
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
05
London Has Fallen

London Has Fallen

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry