RSS feed for Jim Sanders

Jim Sanders has logged 66 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Trip to Spain

The Trip to Spain

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Unknown Girl

The Unknown Girl

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
05
Joan Didion: The Center Will Not Hold

Joan Didion: The Center Will Not Hold

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Shenandoah

Shenandoah

1965
×
★★★½
Edit this entry  
16
April and the Extraordinary World

April and the Extraordinary World

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Seven Brides for Seven Brothers

Seven Brides for Seven Brothers

1954
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Vacation

Vacation

2015
×
★★
Edit this entry  
09
Rooster Cogburn

Rooster Cogburn

1975
×
★★★
Edit this entry  
05
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Edit this entry  
31
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Hippopotamus

The Hippopotamus

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
What Happened to Monday

What Happened to Monday

2017
×
★★½
Edit this entry  
17
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Dante's Peak

Dante's Peak

1997
×
★★★½
Edit this entry  
12
Police Academy

Police Academy

1984
×
★★★★
Edit this entry  
12
Sound City

Sound City

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
Microbe and Gasoline

Microbe and Gasoline

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
Flatball - A History of Ultimate

Flatball - A History of Ultimate

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
The Founder

The Founder

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
Cheap Thrills

Cheap Thrills

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Lion

Lion

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Gods Must Be Crazy

The Gods Must Be Crazy

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Yankee Doodle Dandy

Yankee Doodle Dandy

1942
×
★★★
Edit this entry  
04
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Okja

Okja

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Edit this entry  
11
Long Strange Trip

Long Strange Trip

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Edit this entry  
03
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Queen of Katwe

Queen of Katwe

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Money Pit

The Money Pit

1986
×
★★★½
Edit this entry  
30
Minions

Minions

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Air Force One

Air Force One

1997
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
14
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Edit this entry