Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Raggedy Ann & Andy: A Musical Adventure

Raggedy Ann & Andy: A Musical Adventure

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Car

The Car

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Eraser

Eraser

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Demolition Man

Demolition Man

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cube Zero

Cube Zero

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Appointment

The Appointment

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Help, I've Shrunk The Family

Help, I've Shrunk The Family

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Inside Rooms: 26 Bathrooms, London & Oxfordshire

Inside Rooms: 26 Bathrooms, London & Oxfordshire

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Night Evelyn Came Out of the Grave

The Night Evelyn Came Out of the Grave

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Burning Moon

The Burning Moon

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tales of Halloween

Tales of Halloween

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Sock Six

Sock Six

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Amityville: A New Generation

Amityville: A New Generation

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Satan's Little Helper

Satan's Little Helper

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Texas Chainsaw 3D

Texas Chainsaw 3D

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Blob

The Blob

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wishmaster 2: Evil Never Dies

Wishmaster 2: Evil Never Dies

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Whistle and I'll Come to You

Whistle and I'll Come to You

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bride of Re-Animator

Bride of Re-Animator

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
You're Next

You're Next

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Amityville 3-D

Amityville 3-D

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Wishmaster

Wishmaster

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rock & Rule

Rock & Rule

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Visitor

The Visitor

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Felix the Cat: The Movie

Felix the Cat: The Movie

1988
×
Read the review Edit this entry  
08
Amityville: The Evil Escapes

Amityville: The Evil Escapes

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Town That Dreaded Sundown

The Town That Dreaded Sundown

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Scary Movie

Scary Movie

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Lego Atlantis: The Movie

Lego Atlantis: The Movie

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ghost Ship

Ghost Ship

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tom and Jerry: Willy Wonka and the Chocolate Factory

Tom and Jerry: Willy Wonka and the Chocolate Factory

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Scream for Help

Scream for Help

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry