RSS feed for Steven
Sort by

Steven has logged 449 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
They Were Expendable

They Were Expendable

1945
×
★★★★
Edit this entry  
02
White Squall

White Squall

1996
×
★★★
Edit this entry  
02
Big Wednesday

Big Wednesday

1978
×
★★★★
Edit this entry  
02
Winchester '73

Winchester '73

1950
×
★★★★
Edit this entry  
01
Commando

Commando

1985
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Longest Yard

The Longest Yard

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Smokey and the Bandit

Smokey and the Bandit

1977
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
The Day of the Locust

The Day of the Locust

1975
×
★★★½
Edit this entry  
30
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
FM

FM

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Jeremiah Johnson

Jeremiah Johnson

1972
×
★★★★
Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Life and Times of Judge Roy Bean

The Life and Times of Judge Roy Bean

1972
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Bedford Incident

The Bedford Incident

1965
×
★★★
Edit this entry  
25
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Waterworld

Waterworld

1995
×
★★★
Edit this entry  
24
Hang 'em High

Hang 'em High

1968
×
★★★½
Edit this entry  
24
Hickey & Boggs

Hickey & Boggs

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Death Line

Death Line

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gray Lady Down

Gray Lady Down

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Smashing the Money Ring

Smashing the Money Ring

1939
×
★★★
Edit this entry  
21
Smashing the Rackets

Smashing the Rackets

1938
×
★★★
Edit this entry  
21
Missing Witnesses

Missing Witnesses

1937
×
★★½
Edit this entry  
21
Racket Busters

Racket Busters

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wildcat Bus

Wildcat Bus

1940
×
★★½
Edit this entry  
20
An Inspector Calls

An Inspector Calls

1954
×
★★★½
Edit this entry  
19
New York Stories

New York Stories

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Midsummer Night's Sex Comedy

A Midsummer Night's Sex Comedy

1982
×
★★★
Edit this entry  
18
The Bribe

The Bribe

1949
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Mouse That Roared

The Mouse That Roared

1959
×
★★★
Edit this entry  
17
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Burning

The Burning

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Session 9

Session 9

2001
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Catcher Was a Spy

The Catcher Was a Spy

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Dead Calm

Dead Calm

1989
×
★★★½
Edit this entry  
13
Maiden

Maiden

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Midway

Midway

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pearl Harbor

Pearl Harbor

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Wolf's Call

The Wolf's Call

2019
×
★★½
Edit this entry  
11
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Mercy

The Mercy

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Midway

Midway

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry