RSS feed for Steven
Sort by

Steven has logged 91 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Cursed Films

Cursed Films

2020
×
★★½
Edit this entry  
30
Compañeros

Compañeros

1970
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Super Cops

The Super Cops

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Edit this entry  
29
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★½
Edit this entry  
29
Wicked Woman

Wicked Woman

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Always

Always

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Amistad

Amistad

1997
×
★★★
Edit this entry  
27
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★
Edit this entry  
27
End of Days

End of Days

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hardware

Hardware

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Best of Times

The Best of Times

1981
×
Read the review Edit this entry  
23
Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Monos

Monos

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
That Hamilton Woman

That Hamilton Woman

1941
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Color of Armenian Land

The Color of Armenian Land

1969
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Nevada Smith

Nevada Smith

1966
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Romantic Englishwoman

The Romantic Englishwoman

1975
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Jigsaw Man

The Jigsaw Man

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Red Sun

Red Sun

1971
×
★★★
Edit this entry  
21
Ulzana's Raid

Ulzana's Raid

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sword of Trust

Sword of Trust

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
★★½
Edit this entry  
20
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Inferno

Inferno

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sh! The Octopus

Sh! The Octopus

1937
×
Read the review Edit this entry  
19
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★
Edit this entry  
18
Traxx

Traxx

1988
×
★½
Edit this entry  
18
Night of the Juggler

Night of the Juggler

1980
×
★★★
Edit this entry  
17
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Murder by Contract

Murder by Contract

1958
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Sniper

The Sniper

1952
×
★★★½
Edit this entry  
16
Heat and Dust

Heat and Dust

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Suburbia

Suburbia

1983
×
Read the review Edit this entry  
16
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Edit this entry  
16
Rocky VI

Rocky VI

1986
×
Read the review Edit this entry  
16
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mr. Majestyk

Mr. Majestyk

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry