RSS feed for irène

irène has logged 26 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★½
Edit this entry  
29
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★½
Edit this entry  
28
Vita & Virginia

Vita & Virginia

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★½
Edit this entry  
27
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★
Edit this entry  
26
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Leto

Leto

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★
Edit this entry  
19
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
DAU. Katya Tanya

DAU. Katya Tanya

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
16
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★½
Edit this entry  
16
How to Build a Girl

How to Build a Girl

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Drive

Drive

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
10
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★
Edit this entry  
07
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Edit this entry  
03
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry