RSS feed for irène

irène has written 19 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Mamma Mia!

    Mamma Mia!

    ★★★★★

    gay. 5 stars

  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

    Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

    ★★★★★

    so here's this misandrist queen...

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

    maybe im not mentally ill.... nvm that dont even sound right

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★★★

    i believe every single character in this movie is gay

  • Mamma Mia!

    Mamma Mia!

    ★★★★★

    bitches be like im fine and then rewatch mamma mia bc it's the only movie that gives them serotonin

    im bitches

  • Booksmart

    Booksmart

    ★★★★★

    molly and triple a fucked in college

  • Spirited Away

    Spirited Away

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    the way chihiro didnt turn around orpheus wishes what she has

  • Persona

    Persona

    ★★★★★

    it's gay af for two girls to be isolated together. just sayin.

  • Marie Antoinette

    Marie Antoinette

    ★★★★★

    just want to vibe like marie with her daughter and her friends in those village scenes that's all i ask for

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

    again a fucking gain nothing new nothing changed same old shit same old fucking shit

  • Booksmart

    Booksmart

    ★★★★★

    who else had a shitty graduation and now thinks it can be compensated by rewatching booksmart

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

    have you watched portrait of a lady on fire more than two times or are you normal?<3