Andrea has logged 367 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Thunder Road

Thunder Road

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Superman 75

Superman 75

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
Gargantuan

Gargantuan

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Brain Dead

Brain Dead

1987
×
★★½
Edit this entry  
22
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Meat Love

Meat Love

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
What's Opera, Doc?

What's Opera, Doc?

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Santa's Workshop

Santa's Workshop

1932
×
★★½
Edit this entry  
17
The Band Concert

The Band Concert

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Old Mill

The Old Mill

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Mickey's Good Deed

Mickey's Good Deed

1932
×
★★★★
Edit this entry  
10
Stellar

Stellar

1993
×
★★★★
Edit this entry  
09
Rage Net

Rage Net

1988
×
★★★★
Edit this entry  
08
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eye Myth

Eye Myth

1972
×
★★★★
Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Game Over

Game Over

2006
×
★★★½
Edit this entry  
04
Ripples

Ripples

1967
×
★★★½
Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
How the 'Dook Stole Christmas

How the 'Dook Stole Christmas

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lyon, place Bellecour

Lyon, place Bellecour

1895
×
★★½
Edit this entry  
24
Photograph

Photograph

1895
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Baby's First Steps

Baby's First Steps

1897
×
★★½
Edit this entry  
21
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Panorama de l'arrivée en gare de Perrache pris du train

Panorama de l'arrivée en gare de Perrache pris du train

1896
×
★★★
Edit this entry  
18
Laveuses sur la rivière

Laveuses sur la rivière

1897
×
★★★
Edit this entry  
17
Babes in the Woods

Babes in the Woods

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Arrivée d'un train à Perrache

Arrivée d'un train à Perrache

1896
×
★★½
Edit this entry  
15
Horse Trick Riders

Horse Trick Riders

1895
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Goddess of Spring

The Goddess of Spring

1934
×
★★★★
Edit this entry