RSS feed for Courtney

Courtney has logged 249 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
31
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★½
Edit this entry  
31
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★
Edit this entry  
31
Chocolat

Chocolat

2000
×
★★★
Edit this entry  
30
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Edit this entry  
30
Traffic

Traffic

2000
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Interview

The Interview

2014
×
★★
Edit this entry  
29
Top Five

Top Five

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Temptation: Confessions of a Marriage Counselor

Temptation: Confessions of a Marriage Counselor

2013
×
★★
Edit this entry  
27
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Out of Time

Out of Time

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Antboy

Antboy

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★½
Edit this entry  
19
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★
Edit this entry  
14
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Felix and Meira

Felix and Meira

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Edit this entry  
01
Happy Christmas

Happy Christmas

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
Strike

Strike

1925
×
★★★★
Edit this entry  
30
You Only Live Once

You Only Live Once

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
30
300: Rise of an Empire

300: Rise of an Empire

2014
×
★★
Edit this entry  
29
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Berkshire County

Berkshire County

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
15
An Unmarried Woman

An Unmarried Woman

1978
×
★★★★
Edit this entry  
15
Coming Home

Coming Home

1978
×
★★★★
Edit this entry  
15
Midnight Express

Midnight Express

1978
×
★★★★
Edit this entry  
14
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1978
×
★★★
Edit this entry  
14
Dear White People

Dear White People

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Brahmin Bulls

Brahmin Bulls

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Fandry

Fandry

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
Why Horror?

Why Horror?

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Wyrmwood: Road of the Dead

Wyrmwood: Road of the Dead

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
Mourning Grave

Mourning Grave

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
The Continent

The Continent

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
9-Man

9-Man

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Midnight After

The Midnight After

2014
×
★★★½
Edit this entry  
01
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★
Edit this entry  
31
Shivers

Shivers

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Slums: Cities of Tomorrow

Slums: Cities of Tomorrow

2014
×
★★★
Edit this entry