RSS feed for Courtney

Courtney has logged 29 entries for films during October 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shivers

Shivers

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Slums: Cities of Tomorrow

Slums: Cities of Tomorrow

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
Monkey Shines

Monkey Shines

1988
×
★★½
Edit this entry  
28
Mirage

Mirage

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Audition

Audition

1999
×
★★★
Edit this entry  
26
The Oxford Murders

The Oxford Murders

2008
×
★★★
Edit this entry  
24
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Let Us Prey

Let Us Prey

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
Time Lapse

Time Lapse

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Predestination

Predestination

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Open Windows

Open Windows

2014
×
★½
Edit this entry  
19
Letters from Iwo Jima

Letters from Iwo Jima

2006
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Edit this entry  
18
Babel

Babel

2006
×
★★★½
Edit this entry  
18
Dead Snow 2: Red vs. Dead

Dead Snow 2: Red vs. Dead

2014
×
★★★
Edit this entry  
17
The Queen

The Queen

2006
×
★★★½
Edit this entry  
17
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★½
Edit this entry  
17
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Housebound

Housebound

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
ABCs of Death 2

ABCs of Death 2

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dead Snow

Dead Snow

2009
×
Edit this entry  
13
The Town That Dreaded Sundown

The Town That Dreaded Sundown

1976
×
★★★
Edit this entry  
10
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★
Edit this entry  
03
Faust

Faust

1926
×
★★★★
Edit this entry  
03
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Edit this entry  
02
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★½
Edit this entry