Sort by

Cinema Strikes Back has logged 50 entries for films during November 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
23
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
22
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Shame

Shame

2011
×
★★★½
Edit this entry  
22
Our Idiot Brother

Our Idiot Brother

2011
×
★★★
Edit this entry  
22
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Ronaldo

Ronaldo

2015
×
★★
Edit this entry  
22
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

2004
×
★★★★
Edit this entry  
21
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Potato Salad: Don't Ask!

Potato Salad: Don't Ask!

2015
×
½
Edit this entry  
20
Jane Got a Gun

Jane Got a Gun

2015
×
★★½
Edit this entry  
19
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Edit this entry  
19
Minuscule: Valley of the Lost Ants

Minuscule: Valley of the Lost Ants

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Duck, You Sucker

Duck, You Sucker

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★
Edit this entry  
15
Infini

Infini

2015
×
★★½
Edit this entry  
14
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Edit this entry  
10
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★½
Edit this entry  
09
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Edit this entry  
09
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Edit this entry  
08
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Edit this entry  
08
Lost Horizon

Lost Horizon

1937
×
★★★½
Edit this entry  
08
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
07
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★★
Edit this entry  
07
The People vs. George Lucas

The People vs. George Lucas

2010
×
★★★
Edit this entry  
06
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

2004
×
★★★★
Edit this entry  
04
Star Wars: The Legacy Revealed

Star Wars: The Legacy Revealed

2007
×
★★★★
Edit this entry  
03
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★
Edit this entry  
01
Dogma

Dogma

1999
×
★★★★
Edit this entry  
01
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Edit this entry