RSS feed for C.S.
  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★½

    Definitely an improvement from the first. It has less corny editing, and the battle scenes are better shot and less tedious. Also, the scenery really pops out more in this one because of the cinematography.

    9/10

  • I Lost My Body

    I Lost My Body

    ★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Disappointing. This had a great concept, but it was executed so poorly. The protagonist was a stalker who made bad choices, and it was difficult to have much sympathy for him throughout the film. The motifs were clunky, the message was muddled, and the movie seemed to have little in the way of a cohesive vision. Great score, though.

    5/10

    Lists:
    92nd Oscars Best Animated Feature Nominees

  • Klaus

    Klaus

    ★★★★

    Corny soundtrack aside, this is the best animated film of 2019 I've watched so far.

    8/10

    Lists:
    92nd Oscars Best Animated Feature Nominees

  • There Will Be Blood

    There Will Be Blood

    ★★★★½

    I mean, it's Paul Thomas Anderson.

  • Hitch

    Hitch

    ★★★

    Surprisingly has more taste than your average 2000s (ahem, Adam Sandler) comedy. Still has its fair share of tasteless — and especially baffling — elements, though.

    Also, there was one shot near the end (the one where Will Smith is looking off to the distance on a balcony) I actually liked??? At least that's something.

    5.5/10

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★

    I'm sorry, but this is overrated. Adam Driver and Scarlett Johansson were great as always, though. Laura Dern was pretty great too, but I wish she got more runtime.

    Hot take: If Laura Dern won the Oscar, then Park So-dam should've at least gotten a nomination.

    7.5/10

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    I watched this for my 18th birthday at the Alamo Drafthouse. I have way too much to talk about this film for a Letterboxd post, so let's just say that this was the best birthday present of my life.

  • Hunt for the Wilderpeople

    Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★

    Surprisingly clever, well-written, and wholesome comedy despite its dark humor. There were some elements I thought were a little over-the-top (ahem, the Psycho Sam character), but this film always managed to have its grounded and meaningful moments within its wacky story. I appreciate how this film had several unexpected detours and outcomes it was somehow able to pull together into a cohesive and compelling ending.

    As for specific elements of Hunt for the Wilderpeople, I thought that the performances were…

  • Grave of the Fireflies

    Grave of the Fireflies

    ★★★★½

    Top 100 Watchlist Movies, Pt. 1 - #17

    How is it that you figure out very quickly how this is going to end, yet you still can't help crying when it all happens?

    9/10

    Lists:
    #1 Quest
    1001 Films To Watch Before You Die
    Letterboxd Top 250

  • Call Me by Your Name

    Call Me by Your Name

    ★★★★½

    This movie is so good it aches my soul to rate it 4.5 stars. This is definitely going to become my go-to Christmas movie.

  • Catch Me If You Can

    Catch Me If You Can

    ★★★★½

    Steven Spielberg actually made a great movie in the aughties.... Huh.

  • Bonnie and Clyde

    Bonnie and Clyde

    ★½

    Estelle Parsons won an Oscar for her role as Blanche Barrow...let that sink in. Honestly, it was kind of an understatement when the real Blanche Barrow said, "That film made me look like a horse's ass."

    Lists:
    1001 Films To Watch Before You Die