Tooley has logged 156 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Edit this entry  
31
Overlord

Overlord

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Edit this entry  
29
Iron Sky: The Coming Race

Iron Sky: The Coming Race

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Endless Poetry

Endless Poetry

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Christmas in Rome

Christmas in Rome

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Dance of Reality

The Dance of Reality

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Yoyo

Yoyo

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fellini Satyricon

Fellini Satyricon

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dimensions of Dialogue

Dimensions of Dialogue

1983
×
Edit this entry  
11
Food

Food

1992
×
Edit this entry  
11
Destino

Destino

2003
×
Edit this entry  
08
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Short Vision

A Short Vision

1956
×
Edit this entry  
06
The Master of Disguise

The Master of Disguise

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry