Sort by

Tooley has logged 157 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★★
Edit this entry  
14
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
Read the review Edit this entry  
05
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Fall

The Fall

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Emma.

Emma.

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Get Duked!

Get Duked!

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Prospect

Prospect

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
They Live

They Live

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Pervert's Guide to Ideology

The Pervert's Guide to Ideology

2012
×
Read the review Edit this entry  
08
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Classic Albums: Pink Floyd - The Dark Side of the Moon

Classic Albums: Pink Floyd - The Dark Side of the Moon

2003
×
★★★★
Edit this entry  
26
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sky High

Sky High

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
15
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Motorcycle Diaries

The Motorcycle Diaries

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The White Meadows

The White Meadows

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★★
Edit this entry  
02
Nishabdham

Nishabdham

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★★
Edit this entry  
19
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Mulan

Mulan

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry