RSS feed for Charlie
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Edit this entry  
04
Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Blow the Man Down

Blow the Man Down

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★★½
Edit this entry  
26
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★½
Edit this entry  
22
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★½
Edit this entry  
21
Come Undone

Come Undone

2000
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Honeymoon Killers

The Honeymoon Killers

1970
×
★★★★
Edit this entry  
18
Rumble in the Bronx

Rumble in the Bronx

1995
×
★★★½
Edit this entry  
17
Gilda

Gilda

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Faces

Faces

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Babe: Pig in the City

Babe: Pig in the City

1998
×
★★★★
Edit this entry  
15
Real Life

Real Life

1979
×
★★★½
Edit this entry  
14
Straight Up

Straight Up

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★½
Edit this entry  
12
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Edit this entry  
12
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
★★★
Edit this entry  
11
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★
Edit this entry  
09
Shadows

Shadows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
08
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Christiane F.

Christiane F.

1981
×
★★★★
Edit this entry  
06
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Terrorist

The Terrorist

1998
×
★★★★
Edit this entry  
03
Broken Arrow

Broken Arrow

1996
×
★★★★
Edit this entry  
02
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Edit this entry  
01
Bullet in the Head

Bullet in the Head

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Tickled

Tickled

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Hard Target

Hard Target

1993
×
★★★★
Edit this entry  
27
Smokey and the Bandit

Smokey and the Bandit

1977
×
★★★½
Edit this entry  
26
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★★
Edit this entry  
18
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Election

Election

2005
×
★★★★
Edit this entry  
16
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Day of the Jackal

The Day of the Jackal

1973
×
★★★½
Edit this entry