Sort by

Charlie has logged 412 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★
Edit this entry  
26
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
25
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Edit this entry  
19
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Patriots Day

Patriots Day

2016
×
½
Edit this entry  
16
Elle

Elle

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Café Society

Café Society

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Indignation

Indignation

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Julieta

Julieta

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Henry Gamble's Birthday Party

Henry Gamble's Birthday Party

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
De Palma

De Palma

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
April and the Extraordinary World

April and the Extraordinary World

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
Hello, My Name Is Doris

Hello, My Name Is Doris

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Phenom

The Phenom

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
28
SPL II: A Time for Consequences

SPL II: A Time for Consequences

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Mermaid

The Mermaid

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Tickled

Tickled

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Evolution

Evolution

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
Little Men

Little Men

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Mountains May Depart

Mountains May Depart

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
La La Land

La La Land

2016
×
★★½
Edit this entry  
22
Fences

Fences

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Tower

Tower

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Sin City

Sin City

2005
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Staircase

The Staircase

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Elle

Elle

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Still Life

Still Life

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Love Is Strange

Love Is Strange

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry