Sort by

Charlie has logged 37 entries for films during March 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Krisha

Krisha

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Mad

Mad

2016
×
Edit this entry  
27
Blood of the Tribades

Blood of the Tribades

2016
×
Edit this entry  
26
Chasing Banksy

Chasing Banksy

2015
×
Edit this entry  
25
Little Sister

Little Sister

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Kill Your Friends

Kill Your Friends

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lure

The Lure

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Game Change

Game Change

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★★
Edit this entry  
20
Remember Last Night?

Remember Last Night?

1935
×
★★★½
Edit this entry  
20
Grimsby

Grimsby

2016
×
★★½
Edit this entry  
19
The Entity

The Entity

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sweetie

Sweetie

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Spider

Spider

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Boys Don't Cry

Boys Don't Cry

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
11
You're Killing Me

You're Killing Me

2015
×
Edit this entry  
10
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Lucy

Lucy

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The New World

The New World

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Eye in the Sky

Eye in the Sky

2015
×
★★★
Edit this entry