RSS feed for Charlie

Charlie has logged 269 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Wasteland No. 1: Ardent Verdant

Wasteland No. 1: Ardent Verdant

2017
×
Edit this entry  
31
Razzle Dazzle

Razzle Dazzle

2014
×
Edit this entry  
30
Jin-Roh: The Wolf Brigade

Jin-Roh: The Wolf Brigade

1999
×
★★★½
Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Waves

Waves

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
The King

The King

2019
×
★½
Edit this entry  
03
Black Mother

Black Mother

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Edit this entry  
27
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★
Edit this entry  
21
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Genesis

Genesis

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Cell 211

Cell 211

2009
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Report

The Report

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
Edit this entry  
28
Vampyros Lesbos

Vampyros Lesbos

1971
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Boxer's Omen

The Boxer's Omen

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mimic

Mimic

1997
×
★★½
Edit this entry  
27
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★
Edit this entry  
23
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blood Feast

Blood Feast

1963
×
★★★
Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Torso

Torso

1973
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Testament of Dr. Mabuse

The Testament of Dr. Mabuse

1933
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry