RSS feed for Charlie
  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★★½

    I was privileged to discuss why I'm so fond of this movie's lobster on an episode of The Film Stage Show. Listen here.

  • The Boxer's Omen

    The Boxer's Omen

    ★★★★½

    my face melted off at least 18 times during this motion picture

  • Pain and Glory

    Pain and Glory

    ★★★★

    I also like to get high and watch Lucrecia Martel films.

  • Joker

    Joker

    Dangerous art is never this fucking boring.

  • Eraserhead

    Eraserhead

    ★★★★★

    The likelihood of me having kids continues to plummet upon every viewing.

  • Final Destination 2

    Final Destination 2

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    One character gets his hand stuck in a garbage disposal while cooking frozen mozzarella sticks on the stove, setting his apartment ablaze. Miraculously, he manages to free himself, climb down the fire escape, and slip on some old spaghetti that he threw out the window merely three minutes earlier (which was in a fucking frying pan) before his face is impaled by a ladder. How do you not love that?!

  • Smart House

    Smart House

    My roommate and his partner wanted to get stoned and rewatch this for shits ‘n giggles. (“I think the sentient house is gay.”)

    I’d never seen it until tonight, but this is basically Demon Seed for children.

  • Girlfriends

    Girlfriends

    ★★★★½

    I don't want you to need me. I want you to want me.

  • Jaws

    Jaws

    ★★★★★

    Everyone crushing their Narragansett cans in unison with Quint during a sold out, 35mm screening on the 4th of July is the most Massachusetts moment I’ll ever experience in a theatre.

  • A Star Is Born

    A Star Is Born

    ★★★★½

    I feel truly blessed to have seen this for the first time on Judy Garland’s birthday, let alone on a 35mm print at my favorite theatre. Happy Pride! 🌈

  • Shadow

    Shadow

    ★★★★

    Game of Thrones can eat shit.

  • Under the Silver Lake

    Under the Silver Lake

    ★★★½

    Andrew Garfield lives in apartment 23.