Highest rated films

  • Annihilation

    ★★★★½

  • Roma

    ★★★★½

  • Shoplifters

    ★★★★½

  • Burning

    ★★★★½

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★½

  • Support the Girls

    ★★★★½

  • Private Life

    ★★★★½

  • Madeline's Madeline

    ★★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Zodiac

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Under the Skin

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • The Fly

    ★★★★★

  • Metropolis

    ★★★★★

  • Once Upon a Time in the West

    ★★★★★

  • Tokyo Story

    ★★★★★

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★★

  • Three Colors: Red

    ★★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • A Woman Under the Influence

    ★★★★★

  • His Girl Friday

    ★★★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 307 Films watched
  • 25.6 Average per month
  • 5.9 Average per week

Milestones

First Film

The Naked Kiss

Jan 1

Most Watched

Annihilation

4 times

If Beale Street Could Talk

3 times

Madeline's Madeline

3 times

You Were Never Really Here

3 times

Support the Girls

twice

Last Film

Point de Gaze

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
170 films
Comedy
85 films
Thriller
61 films
Horror
50 films
Romance
49 films
Action
42 films
Sci Fi
40 films
Crime
34 films
Adventure
33 films
Mystery
28 films
USA
227 films
UK
51 films
France
47 films
Germany
18 films
Belgium
10 films
Italy
9 films
Japan
9 films
Switzerland
7 films
China
6 films
Canada
6 films
English
261 films
French
39 films
German
18 films
Italian
17 films
Spanish
16 films
Japanese
14 films
Chinese
10 films
Swedish
9 films
Russian
8 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 161 Added 338

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Charlie’s most liked review

Mission: Impossible - Fallout

★★★½

“I’m Tom Cruise and welcome to Jackass!”

More reviews

Charlie’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Twin Peaks: Northwest Passage
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Glitter
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Avengers: Infinity War
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Persian Pickles
Average weighted rating:

3.3

Films Charlie watched in 2018

  • Point de Gaze
  • Persian Pickles
  • Curses
  • Let Your Light Shine
  • La Chambre
  • Curse of the Golden Flower
  • The Kindergarten Teacher
  • If Beale Street Could Talk
  • Destroyer
  • Support the Girls
  • Bombshell
  • Patch Adams
  • Let the Sunshine In
  • At Eternity's Gate
  • Ghost in the Machine
  • Under the Skin
  • Madeline's Madeline
  • Shoplifters
  • Werewolf
  • Zama
  • Happy as Lazzaro
  • I Am Not a Witch
  • Western
  • Angels Wear White
  • Private Life
  • Hale County This Morning, This Evening
  • Burning
  • The House That Jack Built
  • If Beale Street Could Talk
  • Nancy
  • Madeline's Madeline
  • Suspiria
  • Liz and the Blue Bird
  • We the Animals
  • Cold War
  • Border
  • The Battle of Algiers
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Cam
  • The Stuff
  • Boy Erased
  • If Beale Street Could Talk
  • On the Basis of Sex
  • Did You Wonder Who Fired the Gun?
  • The Wolf House
  • A Private War
  • Transit
  • Shirkers
  • The Fly
  • Widows
  • You Were Never Really Here
  • Private Life
  • The Other Side of the Wind
  • Can You Ever Forgive Me?
  • The Night Comes for Us
  • Halloween II
  • Halloween
  • Village of the Damned
  • The Deadly Spawn
  • Killer Klowns from Outer Space
  • Without Warning
  • The Blob
  • Alien
  • The War of the Worlds
  • Never Goin' Back
  • Pulse
  • Suspiria
  • The Favourite
  • Burning
  • Non-Fiction
  • Roma
  • Vox Lux
  • Shoplifters
  • Halloween
  • Wildlife
  • Alucarda
  • First Man
  • Unfriended: Dark Web
  • The Devils
  • Venom
  • All That Jazz
  • mid90s
  • A Star Is Born
  • Searching
  • Poetry
  • Top Gun
  • The Wife
  • Cries and Whispers
  • Blow-Up
  • Autumn Sonata
  • Let the Corpses Tan
  • Mandy
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Through a Glass Darkly
  • Legend
  • Little Women
  • Night Is Short, Walk on Girl
  • McQueen
  • Tehran Taboo
  • Sharp Objects
  • Support the Girls
  • His Girl Friday
  • Auntie Mame
  • On the Waterfront
  • The Miseducation of Cameron Post
  • The Fifth Element
  • BlacKkKlansman
  • Annihilation
  • Get Shorty
  • The Last Seduction
  • Star Wars: The Last Jedi
  • 8 Women
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Blindspotting
  • Zodiac
  • Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains
  • Do the Right Thing
  • The Green Fog
  • Vertigo
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Don't Worry, He Won't Get Far on Foot
  • O Brother, Where Art Thou?
  • Mission: Impossible III
  • Mission: Impossible II
  • Three Colors: Red
  • Three Colors: White
  • Three Colors: Blue
  • Bill & Ted's Excellent Adventure
  • Sorry to Bother You
  • Mission: Impossible
  • Zama
  • Where Is Kyra?
  • Three Identical Strangers
  • Most Beautiful Island
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Jaws 2
  • Breakdown
  • Grey Gardens
  • The Party
  • Shaolin & Wu Tang
  • The 7 Grandmasters
  • Annihilation
  • The Purge: Election Year
  • Bao
  • Incredibles 2
  • The Incredibles
  • 2001: A Space Odyssey
  • Desert Hearts
  • Double Lover
  • Have a Nice Day
  • Wild Reeds
  • Light Sleeper
  • Margaret
  • Sebastiane
  • Once Upon a Time in the West
  • Cabaret
  • Rebel Without a Cause
  • Cat People
  • Alex Strangelove
  • The Man Who Laughs
  • The Inauguration of the Pleasure Dome
  • Fireworks
  • Thelma & Louise
  • Blue Collar
  • How to Talk to Girls at Parties
  • The Seagull
  • Hereditary
  • The Tale
  • First Reformed
  • Tig Notaro: Happy To Be Here
  • The General
  • Paddington 2
  • The Witch
  • Abuse of Weakness
  • The Great Silence
  • Ali Wong: Hard Knock Wife
  • Ali Wong: Baby Cobra
  • The Boys in the Band
  • Solo: A Star Wars Story
  • Mind Game
  • Revenge
  • Until the End of the World
  • Let the Sunshine In
  • Friday Night
  • Mishima: A Life in Four Chapters
  • Women on the Verge of a Nervous Breakdown
  • Disobedience
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • They Live by Night
  • Blade
  • Avengers: Infinity War
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Dirty Computer
  • The Neon Demon
  • First Reformed
  • The Rider
  • Leave No Trace
  • Madeline's Madeline
  • Eighth Grade
  • Lean on Pete
  • Working Girl
  • The Cable Guy
  • Blockers

See all 307

World Map

Highly rated films Charlie is yet to see

  • Dominion
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Minding the Gap
  • Burn the Stage: The Movie
  • Springsteen On Broadway
  • They Shall Not Grow Old
  • 27 Steps of May
  • Capernaum

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more