RSS feed for Carsten

Carsten has logged 194 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Good Sam

Good Sam

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Chalet Girl

Chalet Girl

2011
×
★★★½
Edit this entry  
17
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Philadelphia Experiment

The Philadelphia Experiment

1984
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Manhattan Project

The Manhattan Project

1986
×
★★★★
Edit this entry  
14
Russkies

Russkies

1987
×
★★★★
Edit this entry  
14
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★½
Edit this entry  
13
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★
Edit this entry  
13
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★
Edit this entry  
10
Pygmalion

Pygmalion

1938
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Fallen Idol

The Fallen Idol

1948
×
★★★★
Edit this entry  
10
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★
Edit this entry  
08
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★
Edit this entry  
08
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★
Edit this entry  
07
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★½
Edit this entry  
07
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Edit this entry  
06
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★★
Edit this entry  
06
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★½
Edit this entry  
05
Real Women Have Curves

Real Women Have Curves

2002
×
★★★½
Edit this entry  
03
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Last Summer

The Last Summer

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Fiend Without a Face

Fiend Without a Face

1958
×
★★
Edit this entry  
29
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Paper Chase

The Paper Chase

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Destry Rides Again

Destry Rides Again

1939
×
★★★★
Edit this entry  
26
Blithe Spirit

Blithe Spirit

1945
×
★★½
Edit this entry  
25
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★
Edit this entry  
24
The Flavor of Green Tea Over Rice

The Flavor of Green Tea Over Rice

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★
Edit this entry  
23
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★½
Edit this entry  
20
There Was a Father

There Was a Father

1942
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Mortal Storm

The Mortal Storm

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Two-Faced Woman

Two-Faced Woman

1941
×
★★★
Edit this entry  
15
The Adjustment Bureau

The Adjustment Bureau

2011
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Doctor Takes a Wife

The Doctor Takes a Wife

1940
×
★★★★
Edit this entry  
15
Lydia

Lydia

1941
×
★★½
Edit this entry  
15
The Most Beautiful

The Most Beautiful

1944
×
★★½
Edit this entry  
14
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★
Edit this entry  
14
Outsourced

Outsourced

2006
×
★★★★
Edit this entry