Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Elvis

Elvis

2022
×
Edit this entry  
15
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
Edit this entry  
04
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Mélo

Mélo

1986
×
Edit this entry  
03
Statues Also Die

Statues Also Die

1953
×
Edit this entry  
03
All the World's Memory

All the World's Memory

1956
×
Edit this entry  
13
The Northman

The Northman

2022
×
Edit this entry  
13
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
Edit this entry  
27
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
17
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
Edit this entry  
15
Jimmy Savile: A British Horror Story

Jimmy Savile: A British Horror Story

2022
×
Edit this entry  
08
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Batman

The Batman

2022
×
Edit this entry  
29
Meeting the Man: James Baldwin in Paris

Meeting the Man: James Baldwin in Paris

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
28
An Evening with Tim Heidecker

An Evening with Tim Heidecker

2020
×
Edit this entry  
26
Analyze This

Analyze This

1999
×
Edit this entry  
26
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
Edit this entry  
26
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
16
jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

2022
×
Edit this entry  
14
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
Edit this entry  
13
Limite

Limite

1931
×
Edit this entry  
12
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
Edit this entry  
03
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
Edit this entry  
03
The Great Buster: A Celebration

The Great Buster: A Celebration

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Norman Rockwell: Painting America

Norman Rockwell: Painting America

1999
×
Edit this entry  
18
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
Edit this entry  
14
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
Edit this entry  
11
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Annette

Annette

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Still Processing

Still Processing

2020
×
Edit this entry  
18
Joan Didion: The Center Will Not Hold

Joan Didion: The Center Will Not Hold

2017
×
Edit this entry  
15
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Portrait of a Lazy Woman

Portrait of a Lazy Woman

1986
×
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
Edit this entry  
21
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
Edit this entry  
29
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
Edit this entry  
02
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
31
La Notte

La Notte

1961
×
Edit this entry  
27
Christine

Christine

2016
×
Edit this entry  
09
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
Edit this entry  
06
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Edit this entry